Turistický kurz žáků maturitních ročníků v Beskydech

Žáci maturitních ročníků se hned druhý zářijový týden vydali za turistikou, letos nikoliv na slovenskou Malou Fatru, ale do Moravskoslezských Beskyd. Jako výchozí místo jsme vybrali Frenštát pod Radhoštěm, ubytováni jsme byli v chatkách v místním kempu a vyráželi odtud na pěší túry. Jídlo zajištěno nebylo, tak si vyvářeli sami a zvládli to na výbornou. Na výbornou zvládli i všechny čtyři túry, a i když to místy bylo náročné a různých puchýřů a otlačenin přibývalo, tak nikdo nebrblal. Nebo se to k nám nedoneslo…

Den první – pondělí 7. září

Odjezd ze Žamberka krátce po osmé hodině ranní se zastávkami v Líšnici, Jablonném nad Orlicí, Lichkově, Králíkách a Červené Vodě a pak hurá směr Frenštát pod Radhoštěm. Hned po obědě jsme vyrazili na úvodní túru, přes areál skokanských můstků na Velký Javorník (918 m). Z letmého pohledu do turistické mapy se výstup nejevil jako náročný (ostatně i proto jsme jej zařadili hned na první den jako seznámení s terénem), při bližším zkoumání vrstevnic by si ti pozornější jistě povšimli jejich hustoty a zelené turistické značky vedoucí kolmo k vrcholu. Výstup byl tedy poměrně náročný, nicméně jako seznámení s beskydským terénem přímo ideální. Odměnou nám byla otevřená rozhledna s výhledem na Frenštát. Poté sestup k autobusu, nákup v místním supermarketu, večeře a šlo se spát.

Den druhý – úterý 8. září

Na druhý den byla naplánována nejdelší etapa. Autobusem do Ráztoky, lanovkou na Pustevny (někdo zvolil pěší výstup), procházka po Stezce Valaška, obhlídka Jurkovičových staveb (Libušín a Maměnka) a poté hřebenovkou kolem sochy Radegasta na Radhošť (1129 m), kde jsme i poobědvali. Potom to bylo dolů, nahoru, po rovině a dlouhým klesáním až do našeho kempu. Celkem zhruba 22 kilometrů.

Den třetí – středa 9. září

Ve středu jsme se vydali autobusem do obce Visalaje, odkud jsme stoupali červenou turistickou značkou krásným terénem až na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, Lysou horu (1323 m). Byl krásný den s výbornou viditelností, v dálce se tyčily vrcholky Malé Fatry a mohli jsme alespoň takto rozeznávat její výrazné body. Na Lysé hoře jsme se chvíli zdrželi, poobědvali a pak klesali do údolí Ostravice k přehradní nádrži Šance. A odtud autobusem do kempu.

Den čtvrtý – čtvrtek 10. září

I ve čtvrtek jsme si dali sraz v obvyklý čas na obvyklém místě a nastoupili do autobusu, který nás dovezl do obce Řeka, cílem byl výstup na Javorový (1032 m). Počasí nám tentokrát až tolik nepřálo, drobně pršelo, byla mlha a tedy minimální viditelnost. Odměnou pak byla jízda retro lanovkou do údolí až k autobusu. K večeru se počasí umoudřilo a mohli jsme jej tak strávit u táboráku.

Den pátý – pátek 11. září

Poslední den jsme opustili kemp, podívali se na frenštátské náměstí a následně se vydali ke svým domovům.

Fotografie – https://drive.google.com/drive/folders/1Xq5C1k8QEb4fvIpd5kPttuztOqFu9rg_

Mgr. Kamil Koblížek